کانکس سردخانه

 

کانکس سردخانه عمدتا برای مناطق گرمسیر تولید میشوند چرا  که با داشتن قیمت خوب و بازدهی بالا در مناطق گرمسیر بسیار مورد توجه قرار گرفته میگیرند، و از دیگر مصارف این نوع سازه پیش ساخته اجرای سیستم های سرمایشی جهت حفظ و نگهداری محصولات غذایی، دارویی و بهداشتی،کشاورزی و گوشتی و پروتیینی میباشد، که در ادامه این صفحه به آن میپردازیم.

کانکس سردخانه
کانکس سردخانه میوه

سرمایش کانکس سردخانه ای

 

سردخانه کانکسی ،همانطور که در بالا بیان شد کاربرد های فراوانی دارد و در سه مدل ثابت، متحرک و ویترینی به صورت رایج مورد استفاده قرار می گیرند. در سردخانه کانکسی عموما جهت ایجاد سرمایش از کندانسینگ یونیت بهره برده میشود.

که اغلب از برند های دانفوس، کوپلند و یا بیتزر استفاده می شود و برای محاسبه قیمت سردخانه کانکسی لازم است پارامتر هایی قبیل نوع کندانسینگ یونیت، ضخامت بدنه کانکس و ابعاد آن را تعیین و سپس اقدام به خرید سردخانه کانکسی نمود.

مزایای سردخانه های کانکسی ققنوس کانکس

 

 1. کارکرد بدون وقفه و مداوم
 2. استفاده از درب مقاوم با عایق حرارتی
 3. قابلیت استفاده در هر شرایط آب و هوایی
 4. قابل استفاده به صورت متحرک و ثابت
 5. امکان نگهداری از هر نوع ماده ی غذایی و محصولات کشاورزی
 6. استفاده از لامپ های ال ای دی برای روشنایی داخل دستگاه
 7. انتقال هوای سرد در تمام نقاط به صورت یکسان
 8. کنترل خودکار دمای داخل کانکس
 9. امکان نصب در فضای داخل ساختمان

اجزای کانکس سردخانه

 

اسکلت به کار رفته در کانکس های سردخانه ای از جنس پروفیل آهن است که اندازه ساخت آن  به ابعاد و اندازه کانکس های مورد نظر و ساخته شده بستگی دارد. به این دلیل است که هرچه کانکس ما ابعاد بزرگتری داشته باشد از شاسی محکم تر در ساخت آن استفاده می‌شود .

 

بدنه کانکس سردخانه عمدتا از ورق های ساندویچ پنل با دانسیته های مختلف بهره گرفته میشود، این ورق بدلیل بهره از دولایه ورق که بین آنها از فوم تزریقی پلی استایرن و پلی اورتان و یا فو ایکس پی اس استفاده میشود.

 

درب این نوع سردخانه ها بصورت درب یخچالی (درب سردخانه ایی) میباشد که درب دارای لولا و قفل های مخصوص هستند که کاملا وکیوم هستند و از خروج برودت کاملا جلوگیری میکنند.این درب ها نسبت به درب های معمولی با توجه به امکانات و مزایایی که دارند دارای قیمت بیشتری میباشند.

 

نکته دیگر درباره اسکلت کانکس سردخانه ای این است که به دلیل وجود سرما و همچنین به مراتب رطوبت بالا در این نوع از سازه ها برای حفاظت از اسکلت سازه در مقابل عوامل گفته شده از ضد زنگ استفاده می‌شود.

 

تمامی فضاها و منافذ با چسب مخصوص و تزریق فوم کاملا پر شده و برطرف میگردد از این رو کاملا این سازه ها وکیوم و بدون منفذ میباشند.

نوع و جنس شاسی  ها از تیر آهن می‌باشد که اندازه و ابعاد آن ها با توجه به ابعاد مورد نظر برای ساخت در نظر گرفته می‌شود.

 

کانکس یخچالی  برای پوشاندن قسمت های خارجی کانکس میبایست  از انواع  های پی وی سی که از نوع پانل دیواری و پانل سقفی موجود می‌باشد استفاده کرد.

این امر سبب می‌شود تا از هدررفتن انرژی و همچنین پایین آوردن دمای داخل کانکس تاثیر گذار ‌باشد، در نتیجه بهترین کارایی و بازده را به دست بیاوریم.

در پرکردن داخلی کانکس سردخانه ای (یخچالی) مانند پر کردن خارجی کانکس ها از ساندویچ پانل های سقفی و دیواری که جنس آن از پی وی سی است ساخته می‌شود که در مقابل رطوبت و همچنین حشرات مقاومت بالایی دارد.

برق مورد نیاز کانکس سرخانه ایی

 

برای استفاده از این سیستم های برودتی به علت ابعاد قابل توجهی که دارند به مکانی مجزا و وسیع نیاز است تا بتوان به راحتی از آنها جهت نگهداری از مواد غذایی استفاده کرد، انرژی مورد نیاز در این سیستم ها با استفاده از برق سه فاز تامین می گردد.

امکانات کانکس سردخانه
کانکس یخچالی

سردخانه کانکسی (یخچالی)

 

ساختار بدنه کانکس یخچالی از دو قسمت تشکیل شده است :

 1. قسمت اول به اصطلاح قسمت خارجی سقف کانکس می‌باشد، که در مقابل شرایط جوی مقاوم و همچنین مستقیم با فضای خارجی در ارتباط است.
 2. قسمت دوم سقف کانکس های سرد خانه ای (یخچالی) داخل آن است که از فضای داخل کاملا قابل مشاهده است که در زیبایی و نمای داخل سازه تاثیر گذار می باشد.

قسمت بیرونی سقف و بدنه از ورق های گالوانیزه پوشانده شده است که ضخامت ورق گالوانیزه به کار برده شده در آن بستگی به ابعاد و … کانکس دارد.

کانکس سردخانه ایی

کفسازی سردخانه کانکسی

 

برای پوشش کف کانکس های یخچالی از انواع ورق ها می‌توان استفاده کرد ، اما اصولا از ورق پی وی سی و براساس تیپ بندی امکان استفاده از دولایه کف سازی در آن وجود دارد، که میتوان از ورقه های پی وی سی و یا الومینیوم آجدار استفاده کرد همانطور که قبلا گفته شد به دلیل خوب بودن ورق های پی وی سی از نظر عایق و طول عمر بالا از آن استفاده می‌شود.

 

درب سردخانه

 

جنس به کار رفته از نوع آلومینیوم که از رنگ کوره ای تولید شده است و یا استفاده از یو پی وی سی با کیفیت مناسب و متناسب با کانکس ساخته شده مورد نظر استفاده می‌شود.

 

شیشه در کانکس یخچالی

 

انواع متفاوتی در انتخاب و ساخت شیشه های کانکس سردخانه ای وجود دارد در این قسمت مدل از انواع شیشه های موجود و پر کاربرد بازار را برای شما معرفی میکنیم:

 1. استفاده از شیشه به اصطلاح ساده در ضخامت ۴ و یا ۶ میل
 2. استفاده از شیشه به اصطلاح مشجر که در صنعت به این نام معرفی می‌شود با ضخامت ۴ ویا ۶ میل
 3. استفاده از شیشه رفلکس که دارای ضخامتی ۴ ویا ۶ میل
سردخانه کانکسی
کانکس سردخانه دست دوم

اجزا تشکیل دهنده برودت سردخانه کانکسی

 

کندانسور

یکی از اصلی ترین قطعات مورد استفاده در سردخانه ها کندانسور آن می باشد که از قطعات تبریدی به شمار می رود و محل قرار گیری آن در سیستم بعد از کمپرسور و بعد از شیرهای انبساط می باشد. گازهای خروجی از کمپرسور که دارای دمای بالایی هستند در کندانسور تقطیر می شوند. وظیفه ی کندانسور در سردخانه ها دفع حرارت موجود در اواپراتور می باشد.

کمپرسور

کمپرسور در واقع قلب تبریدی در سردخانه ها به شمار می رود و وظیفه ی آن به چرخش در آوردن مبرد در سیکل تبرید می باشد همچنین از وظایف این بخش افزایش فشار گازی است که  ازسمت اواپراتور می آید و برای تقطیر وارد کندانسور می شود. البته قابل ذکر است که کمپرسورهای صنعتی در چندین مدل متفاوت تولید می شوند.

جع