کانکس آکوستیک

خرید کانکس اکوستیک

ساخت کانکس عمدتا بر دوش صنعت سازه‌های پیش ساخته است. این صنعت باتوجه به کاربرد گسترده‌ای که انواع کانکس مانند کانکس مهندسی، کانکس اداری، کانکس‌های خدمات درمانی و … دارند، همواره درحال تولید محصولات جدید و پیشرفته است. به طور مثال آخرین فناوری که این صنعت در ساخت کانکس‌های خود پیاده سازی کرده است، خاصیت آکوستیک یا عایق صدا بودن است. انواع کانکس های آکوستیک می‌توانند در مکان‌هایی که شدت صوت در اطراف آن‌ها بالا است مورد استفاده قرار بگیرند و محل امنی برای افراد مختلف بسازند. در ادامه‌ی این مقاله علاوه بر بیان نحوه ساخت کانکس آکوستیک سعی کردیم انواع مختلفی از آن را معرفی کنیم؛ پس برای آشنایی با انواع کانکس آکوستیک، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

کانکس آکوستیک چیست؟

کانکس‌های آکوتسیک مانند هر کانکس دیگری سازه‌های پیش ساخته هستند که توانایی جا به جایی آن‌ها سبب منحصر به فرد شدنشان شده است. این سازه‌ها در یک کارخانه یا کارگاه مخصوص ساخته می‌شوند و با انواع وسایل حمل و نقل به مکان مدنظر انتقال می‌یابند. اما در این بین ویژگی که سبب شده انواع کانکس آکوستیک خاص باشند عایق بودن آنها از لحاظ صوت است. ساخت کانکس آکوستیک به نحوی بوده است که تمام درها، پنجره‌ها و دیوارهای آن با متریال خاصی عایق صوتی شده‌اند؛ به همین دلیل نه تنها صدای بیرون به داخل درز نمی‌کند بلکه صدای داخل نیز به بیرون نمی‌رود و به طور کلی محیطی امن برای افراد مختلف ساخته می‌شود. انواع کانکس های آکوستیک کاربردهای زیادی در حوزه‌های مختلف دارند که در ادامه به طور مفصل به آن‌ها خواهیم پرداخت.

عایق سازی انواع کانکس آکوستیک به چه صورت است؟

اصولا فرآیند عایق سازی صوتی چه در سازه‌های پیش ساخته‌ای چون کانکس ها و چه در دیوار‌های آپارتمان‌ یکسان است. برای انجام اینکار از متریال‌های گوناگونی استفاده می‌کنند که از متداول ترین آن‌ها می‌توان به پشم سنگ، فوم، پشم شیشه و… اشاره کرد. استفاده از این مواد در بین دیواره‌ها یا سقف سبب می‌شود تا اصوات به صورت قابل توجهی کاهش یابند و انتقال صدا به سختی انجام شود. ضخامت انواع فوم یا پشم سنگ استفاده شده درون انواع کانکس های آکوستیک نیز باتوجه به کاربرد آن‌ها متغیر خواهد بود، زیرا این پارامتر می تواند، در نهایت، میزان عایق سازی صدا را تعیین کند. همچنین به دلیل افزایش میزان عایق‌سازی، در ساخت کانکس آکوستیک اصولا جداره‌های شیشه‌ای یا پنجره تعبیه نمی‌شود. البته اگر در هنگام سفارش کانکس آکوستیک  این مورد به طور اختصاصی قید شود، کانکس‌های آکوستیک با پنجره نیز ساخته می‌شوند.

کانکس آکوستیک چیست؟کاربرد کانکس های آکوستیک

همانطور که گفتیم سفارش کانکس آکوستیک به دلایل مختلفی صورت می پذیرد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

استفاده‌ شخصی

این نوع کانکس‌ها گاهی برای استفاده‌های شخصی سفارش داده می‌شوند. به طور مثال اگر یک خانه شخصی ساز دارید اما جایی را ندارید که بتوانید مدتی در آن به دور از هیاهو اطرافیان، به کارهای شخصی خود بپردازید، می‌توانید با سفارش کانکس آکوستیک و قرار دادن آن در حیاط یا پشت بام این فضای دنج را به خود هدیه دهید.

استودیو ضبط صدا و تمرین موسیقی

دیگر کاربرد این کانکس‌ها استفاده به عنوان استودیو ضبط صدا و یا استودیو تمرین موسیقی خانگی است. اصولا به دلیل نحوه ساخت آپارتمان‌های امروزی کمی تمرین ساز یا انواع موسیقی در خانه، برای همسایه‌ها ناخوشایند است. به همین دلیل بسیاری از افراد بعد از خرید کانکس آکوستیک از آن به عنوان استودیو تمرین موسیقی استفاده می‌کنند. همچنین برای ضبط آهنگ یا صدا نیز از این کانکس ها استفاده می‌کنند زیرا در هنگام ضبط صدا نیاز است تا هیچ‌گونه صدای اضافی در محیط نباشد.

استفاده در انواع معادن

سفارش ساخت کانکس آکوستیک گاهی از طرف مسئولان معادن صورت می‌گیرد. اصولا در معادنی مانند معادن سنگ که سروصدای زیادی در محیط وجود دارد کانکس‌های آکوستیک محیط امن و ساکتی را برای اپراتورها می‌سازند تا بتوانند با تمرکز بیشتر به کارشان بپردازند.

نگهداری از مولدهای برق یا ژنراتور

کانکس‌ آکوستیک به عنوان کانکس ژانراتور نیز استفاده می‌شود. اصولا ژنراتورها یا مولدهای برق به دلیل صدای زیادی که تولید می‌کنند ممکن است برای اطرافیان آزار دهنده باشند، به همین دلیل ژنراتورها عمدتا در یک کانکس آکوستیک قرار می‌گیرند تا صدایشان به بیرون درز نکند.

قیمت کانکس آکوستیک

قیمت کانکس آکوستیک

اصولا قیمت کانکس آکوستیک نسبت به موارد مختلفی تعیین می‌شود که از آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ابعاد کانکس: نخستین عاملی که برروی قیمت کانکس آکوستیک تاثیر می‌گذارد، ابعاد آن است. هرچه ابعاد این کانکس‌ها بیشتر شود منطقی است که قیمت نهایی آن نیز بالاتر می‌رود.
  • طراحی داخلی: برخی کانکس‌ها تنها یک سالن دارند اما برخی از اتاق خواب یا آشپزخانه نیز بهره‌مندند. به همین دلیل باتوجه به طراحی داخلی کانکس‌ها، قیمتشان متفاوت خواهد بود.
  • امکانات سازه: برخی از کانکس‌های آکوستیک به غیر از عایق صدا بودن امکانات دیگری نظیر سیستم سرمایشی، سیستم گرمایشی و.. دارند. تمام این امکانات سبب می‌شوند تا در هنگام خرید کانکس آکوستیک با قیمتی بالا مواجه شوید.
  • متریال ساخت کانکس: برخی از کانکس‌ها از تیرآهن و کلاف ساخته شده‌اند. به همین دلیل منطقی است که نسبت به کانکس‌هایی که تنها از تیرآهن ساخته شده‌اند قیمت بالاتری داشته باشند.
  • برند سازنده: آخرین موردی که در قیمت این کانکس‌ها تاثیرگذار است، برند سازنده آن است. برخی برندها در ساخت انواع کانکس پیشروتر هستند، به همین دلیل به نسبت کیفیتی که ارائه می‌دهند قیمت بالاتری نیز خواهند داشت.

خرید کانکس آکوستیک دست دوم و نو

اصولا در هنگام خرید کانکس چند راه پیش روی شما خواهد بود. در راه اول می‌توانید به کارگاه‌های مختلفی که در ساخت این سازه‌های پیش ساخته تجربه دارند بروید و ویژگی‌های مدنظر خود را بگویید تا کانکس را ساخته و تحویل شما بدهند. یک راه دیگر نیز خرید این کانکس‌ها از کارخانه‌جات یا کارگاه‌هایی است که تعداد زیادی از این کانکس‌ها را با ویژگی‌های مختلف تولید و به فروش می‌رسانند. همچنین سایت‌های مختلفی نیز در این حوزه وجود دارند که می‌توانید سری به آن‌ها زده و با خواندن ویژگی‌های مختلف کانکس‌ها، اقدام به خرید آن‌ها به صورت آنلاین یا حضوری کنید. راه آخر که کمی مقرون به صرفه‌تر به نظر می‌رسد خرید کانکس آکوستیک دسته دوم است. اصولا هنگامی که یک پروژه موقت دارید و برای مدت زمان کمی نیاز به این اتاقک‌ها دارید بهتر است این کانکس‌ها را به صورت دسته دوم خریداری نمایید، زیرا این سازه‌ها به محض خریداری و استفاده، افت قیمت شدیدی را تجربه می‌کنند. البته توجه داشته باشید که در هنگام خرید کانکس دسته دوم باید دقت بیشتری به خرج دهید تا از کیفیت کانکس اطمینان حاصل نمایید.

خرید کانکس آکوستیک دست دوم و نو

در پایان

در این مقاله سعی کردیم علاوه بر بیان کاربردهای کانکس آکوستیک به نحوه خرید و قیمت انواع کانکس آکوستیک نیز اشاره کنیم. در آخر نیز باید بگوییم که به دلیل قیمت نسبتا بالای این کانکس‌ها بهتر است قبل از خرید، حتما با مشاوران فعال در این زمینه مشورت کنید تا در پایان، خریدی مناسب و مقرون به صرفه داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *