کانکس مخابراتی

 

کانکس مخابراتی و کانکس BTS از بهترین و پر کاربردترین محصولات شرکت ققنوس کانکس میباشد که دارای ویژگی های و مزایای بسیاری است که در ادامه به آن بیشتر میپردازیم.

 

کانکس مخابراتی یکی از محصولات ققنوس کانکس برای کارگذاشتن دکل های مخابراتی و اینترنتی می باشد.تمامی دکل های مخابراتی دارای دستگاه بی تی اس بوده که می بایست دستگاه روی زمین و در کنار دکل قرار گیرد.برای قرار گیری دستگاه و بدلیل اینکه دستگاه از آسیب هایی که ممکن است در هنگام بارندگی و یا تابش مستقیم آفتاب به آن وارد شود نیاز به یک کانکس با ابعاد مناسب برای آن می باشد.

 

از این رو خیلی مواقع به آن کانکس BTS نیز گفته می شود. در ادامه جهت آشنایی بیشتر با این سیستم و کانکس های مورد نیاز آن توضیحات و تصاویر مرتبطی ارائه شده است که با مطالعه آن می توانید در باره عملکرد و کاربرد این کانکس‌ها بیشتر آشنا میشوید.

کانکس مخابراتی

مزایای کانکس مخابراتی

 

از ویژگی های کانکس مخابراتی میتوان به ضد آب بودن که  یکی از اولین و مهمترین ویژگی برای این نوع سازه ها بوده وچرا که با برخورد آب با دستگاه در عملکرد آن اختلال وارد شده و یا بکلی از کار می افتد.پس توجه به قابلیت ضد اب بودن سازه باید در اولویت قرار گرفته باشد و بهتر است برای خروجی هوا نیز از دمپر های مخصوص فیلتر دار استفاده شود.

از دیگر ویژگی های مهم کانکس مخابراتی حفظ دمای محیط بوده و از انتقال گرمای حاصل از تابش مستقیم خورشید به فضای داخلی کانکس جلوگیری کند که برای این منظور بهتر است ساخت کانکس با بدنه ساندویچ پانل استفاده کرد که خود بهترین عایق حرارتی بوده و از تبادل حرارتی بین فضای بیرون و داخل جلوگیری می نماید.

برای خنک کردن دستگاه در تابستان و همچنینین کاهش دمای دستگاه BTS می توان از یک کولر گازی کوچک و یا سیستم پد سلولزی در داخل کانکس استفاده کرد که در این صورت در هنگام تولید سازه می بایست فضایی جهت قرار دادن کندانسور روی بدنه آن تعبیه شده باشد و تمهیدات لازم جهت برق آن را در نظر گرفته باشیم.

کانکس مخابراتی BTS نیازی به پنجره نداشته و فقط یک درب برای ورود به فضای داخلی آن کفایت می کند که درب آن نیز بهتر از نوع ساندویچ پانل و بدونه شیشه باشد تا از تابش نور به فضای داخلی آن جلوگیری نماید همچنین درب می بایست دارای لاستیک های آبند بوده تا در هنگام بستن درب هیچ کونه آب یا گردو غباری نتواند به فضای داخلی راه یابد چرا که گردو غبار نیز یکی از عوامل کاهش عمر مفید دستگاه های الکترونیکی می باشد.

کانکس bts
کانکس مخابراتی قیمت
کانکس مخابراتی ابعاد
کانکس مخابراتی امکانات

کاربری کانکس مخابراتی BTS

 

کاربری کانکس مخابراتی BTS  ویا همان وظیفه اصلی آنها آنتن رسانی و ارنج کردن ترافیک مورد نیاز هر منطقه جهت پوشش تلفن همراه یا شبکه اینترنت است. هر کدام از این دکل ها دارای یک دستگاه بی تی اس BTS بوده که کاربرد آن منتقل کردن این امواج به فرستنده های نصب بروی دکل بوده و جهت اطلاع بیشتر باید گفت که بطور معمول برد آنها یا درواقع مسافت تحت پوشش هرکدام بسته به مسطح بودن یا ناهموار بودن سطح زمین از( ۱۸ تا ۳۵)  کیلومتر است، که با انجام تمهیداتی جهت تقویت امواج می توان آن را افزایش داد. حفظ و نگهداری این دستگاه فرستنده درون محفظه یا کیوسکی بنام کانکس مخابراتی BTS صورت می گیرد.

 

تا شرایط جوی باعث ایجاد اختلال در عملکرد آن و ارسال امواج نشده و از طرفی باعث کاهش عمر آن نیز نگردد. در این مبحث دو مسئله تاثیر گذار بر عملکرد و مدت زمان استفاده از دستگاه وجود دارد که یکی از آنها دمای آن بوده که با تعبیه سیستم خنک کننده در کانکس مخابراتی BTS این امر صورت می گیرد و دیگری جلوگیری از تابش مستقیم خورشید بر روی دستگاه بوده که این امر نیز به کمک این کیوسک امکان پذیر بوده.در رابطه با امواج و ممضرات آن برای انسان نیز صحبت ها و نظریه های متعددی شنیده می شود اما توصیه عموم رعایت فاصله ۲۵۰تا ۳۵۰ متری از این دکل ها با خانه های مسکونی بوده. در ادامه تصویری از یک دستگاه مخابراتی BTS قابل مشاهده است که تولید کشور فرانسه بوده.

ساخت کانکس مخابراتی

 

ساخت کانکس مخابراتی بسته به ابعاد و محل قرار گیری یا همان جهت گیری سازه در مرحله ترسیم های اولیه و بسته به وسعت فعالیت آن متفاوت بوده و برای سایت های بزرگ ممکن است سازه های خیلی بزرگی نیاز باشد اما بطور معمول ساخت کانکس مخابراتی بصورت کیوسک کوچکی در ابعاد ۲*۲ الی ۲.۵*۳ متر بصورت روتین از جنس ساندویچ پانل بوده و رنگ آن نیز معمولا سفید یا خاکستری می باشد اما در مناطق امنیتی برای استتار سازه ممکن است از رنگ های خاکی یا استتار جنگل نیز برای بدنه خارجی آن استفاده شود که این گزینه با درخواست خریدار در هنگام ساخت اعمال می گردد.

ققنوس کانکس تولید کننده انواع کانکس و سازه های پیش ساخته به عنوان مشاور طراح و مجری سازه کانکس های مخابراتی BTS بی تی اس و رک های انتقال امواج در تجهیز سایت های انتقال تصویر و امواج در کنار پیمانکاران و شرکت های مخابراتی حضور داشته و همواره نمونه های از پیش تولید شده ای جهت سرعت بخشیدن به تجهیز سایت و دکل از کانکس مخابراتی را در محل کارخانه داشته و در صورت نیاز به ابعاد های بزرگ نیز در اسرع وقت سفارشات را پیگیری و تولید می نماید.

امکانات کانکس مخابراتی

 

ابعاد کانکس مخابراتی

 

به منظور ساخت کانکس مخابراتی، ابعاد سازه مورد نظر یکی از مهمترین مشخصه‌ها می‌باشد. این آیتم بسته به نظر کاربر می‌تواند متغییر باشد. البته این نکته را خاطر را همین جا یاد آور شویم که محدودیتی برای ساخت آن وجود ندارد. بدین مفهوم که حتی می‌توان این کانکس پیش ساخته  مخابراتی را در ابعاد بزرگ تر، پس از طراحی – ساخت در محلی که شما مد نظر دارید مورد استفاده قرار دهید. البته در اکثر سفارشاتی که مجموعه ققنوس کانکس تا کنون پذیرش نموده است، مشتریان ابعاد ۲*۲ تا ۲.۵*۳ متر را در مشخصات سفارش قید می‌کنند.

 

جنس کانکس

 

بیشتر مواقع جنس کانکس BTS مصالحی از جنس ورقه های ساندویچ پانل می‌باشد. همانطور  که در ویژگی های بعدی شرح می‌دهیم به جهت خصوصیات خاص صفحات پانل ساندویچی به جهت داشتن عایق های حراراتی و رطوبتی است که آن را برای ساخت این سازه پیش ساخته در اولویت قرار می‌دهد و برای هر نوع شرایط آب و هوایی سازگاری دارد. از سویی حداقل ضخامتی که انی صفحات ساندویچ پانل دارند شامل ۴ الی ۸  سانتی متر است.

 

مقاومت در برابر نفوذ آب در کانکس BTS

 

ضد آب بودن از جمله مشخصه‌های بارز این نوع از کانکس پیش ساخته است. به همین منظور مهندسین ققنوس کانکس برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل آن از آب بند استفاده می‌کنند تا زمانی به جهت بارش برف و باران، در کارکرد آن اختلالی ایجاد نگردد.

 

وجود دمپر

 

بیشتر اوقات دریچه دمپر را در کانال و دودکش ها قرار می‌دهند تا هوای داخل را تحت کنترل درآورند. طراحان ققنوس کانکس های پیش ساخته از این ابزار در داخل کانکس مخابراتی استفاده می‌کنند تا هوای داخل این باکس به نوعی تنظیم شود. بسیاری مواقع برای خارج شدن هوای داخل کانکس BTS می‌توان از دمپرهای هوایی نقش فیلتر هوا را برعهده دارد،  استفاده نمود.

 

امکان جابجایی آسان

 

از آنجایی که اکثر کانکس های پیش ساخته بسته به شرایط و موقعیت بهتر، امکان جابجایی دارند، بنابراین کانکس مخابراتی هم از این اصل مستثنی نبوده و پس از مدتی می‌توان سازه را به منظور حفاظت از تجهیزات مخابراتی به محل دیگری انتقال داد. هر چند در اکثر مواقع نوع ثابت آن برای کانکس تجهیزات برقی در نظر گرفته می‌شود.

 

کنترل دما محیط کانکس مخابراتی

 

با توجه به این ویژگی کانکس مخابراتی می‌توان دیگر دمای داخل کانکس دچارن نوسان نمی‌شود. به طور مثال اگر بر حسب گرمای شدید یا تابش مستقیم نور خورشید، بر حسب مصالحی که در بدنه سازه پیش ساخته BTS استفاده می‌شود از جمله استفاده از صفحات پانل ساندویچی بر حسب عایق حرارتی که در آن استفاده شده است برای هر نوع شرایط جوی مناسب می‌باشد. به کمک ورقه های ساندویچ پل دمای داخل کانکس با تغییرات دمایی بیرون آن دچار نوسان نمی‌گردد.

 

سیستم خنک کننده دستگاه (BTS)

 

در فصول گرم سال و نیز به منظور متعادل کردن دمای داخل کانکس BTS از می‌توان از وجود کولرهای گازی متناسب آن فضا بهره برد.

 

درب و پنجره کانکس مخابراتی

 

برای ساخت سازه پیش ساخته مخابراتی نیازی به پنجره نیست. برای ورود خروج داخل کانکس مورد نظر هم می‌توان از یک دربی که جنس آن صفحات پانل ساندویچی است استفاده نمود. البته بهتر است این سازه هیچگونه پنجره‌‌ای نداشته باشد تا به عبارتی مانع ورود تابش نور خورشید به داخل فضای کانکس مخابراتی شد.

 

رنگ سازه مخابراتی

 

عموماً رنگ این نوع از کانکس پیش ساخته خاکستری و سفید است. البته ای نبخشبسته به نظر مشتری می‌تواند تغییر کند و مطابق با رنگ دلخواه ارباب رجوع رنگ آمیزی شود.

 

واشر آبندی

 

به منظور جلوگیری از نفوذ آب یا ورود گرد و غبار به نگام باز و بست هشدن درب کانکس پیش ساخته مخابراتی بهتر است از لاستیک آب بند استفاده نمود. با این کار به نوعی طول عمر دستگاه BTS خود را افزایش می‌دهید.

 

سیستم اطفاء حریق کانکس مخابراتی

 

سیستمی که از نوع مکنده در داخل این کانکس جانمایی می‌شود تا هنگام حریق، هوای داخل را به بیرون منتقل کند، در این لحظه، آن گازی که در درون کانکس تجهیزات برقی قرار گرفته فعال شده و آتش ایجاد شده را خاموش می‌کند.

کانکس همراه اول و ایرانسل
اجزای کانکس مخابراتی
کانکس مخابراتی bts
کانکس مخابرات
کانکس مخابراتی دست دوم