کانکس سردخانه

 

کانکس سردخانه عمدتا برای مناطق گرمسیر تولید میشوند چرا  که با داشتن قیمت خوب و بازدهی بالا در مناطق گرمسیر بسیار مورد توجه قرار گرفته میگیرند، و از دیگر مصارف این نوع سازه پیش ساخته اجرای سیستم های سرمایشی جهت حفظ و نگهداری محصولات غذایی، دارویی و بهداشتی،کشاورزی و گوشتی و پروتیینی میباشد، که در ادامه این صفحه به آن میپردازیم.

کانکس سردخانه
کانکس سردخانه میوه

سرمایش کانکس سردخانه ای

 

سردخانه کانکسی، همانطور که در بالا بیان شد کاربرد های فراوانی دارد و در سه مدل ثابت، متحرک و ویترینی به صورت رایج مورد استفاده قرار می گیرند. در سردخانه کانکسی عموما جهت ایجاد سرمایش از کندانسینگ یونیت بهره برده میشود.

که اغلب از برند های دانفوس، کوپلند و یا بیتزر استفاده می شود و برای محاسبه قیمت سردخانه کانکسی لازم است پارامتر هایی قبیل نوع کندانسینگ یونیت، ضخامت بدنه کانکس و ابعاد آن را تعیین و سپس اقدام به خرید سردخانه کانکسی نمود.

مزایای سردخانه های کانکسی ققنوس کانکس

 

 1. کارکرد بدون وقفه و مداوم
 2. استفاده از درب مقاوم با عایق حرارتی
 3. قابلیت استفاده در هر شرایط آب و هوایی
 4. قابل استفاده به صورت متحرک و ثابت
 5. امکان نگهداری از هر نوع ماده ی غذایی و محصولات کشاورزی
 6. استفاده از لامپ های ال ای دی برای روشنایی داخل دستگاه
 7. انتقال هوای سرد در تمام نقاط به صورت یکسان
 8. کنترل خودکار دمای داخل کانکس
 9. امکان نصب در فضای داخل ساختمان

اجزای کانکس سردخانه

 

اسکلت به کار رفته در کانکس های سردخانه ای از جنس پروفیل آهن است که اندازه ساخت آن  به ابعاد و اندازه کانکس های مورد نظر و ساخته شده بستگی دارد. به این دلیل است که هرچه کانکس ما ابعاد بزرگتری داشته باشد از شاسی محکم تر در ساخت آن استفاده می‌شود .

 

بدنه کانکس سردخانه عمدتا از ورق های ساندویچ پنل با دانسیته های مختلف بهره گرفته میشود، این ورق بدلیل بهره از دولایه ورق که بین آنها از فوم تزریقی پلی استایرن و پلی اورتان و یا فو ایکس پی اس استفاده میشود.

 

درب این نوع سردخانه ها بصورت درب یخچالی (درب سردخانه ایی) میباشد که درب دارای لولا و قفل های مخصوص هستند که کاملا وکیوم هستند و از خروج برودت کاملا جلوگیری میکنند.این درب ها نسبت به درب های معمولی با توجه به امکانات و مزایایی که دارند دارای قیمت بیشتری میباشند.

 

نکته دیگر درباره اسکلت کانکس سردخانه ای این است که به دلیل وجود سرما و همچنین به مراتب رطوبت بالا در این نوع از سازه ها برای حفاظت از اسکلت سازه در مقابل عوامل گفته شده از ضد زنگ استفاده می‌شود.

 

تمامی فضاها و منافذ با چسب مخصوص و تزریق فوم کاملا پر شده و برطرف میگردد از این رو کاملا این سازه ها وکیوم و بدون منفذ میباشند.

نوع و جنس شاسی  ها از تیر آهن می‌باشد که اندازه و ابعاد آن ها با توجه به ابعاد مورد نظر برای ساخت در نظر گرفته می‌شود.

 

کانکس یخچالی  برای پوشاندن قسمت های خارجی کانکس میبایست  از انواع  های پی وی سی که از نوع پانل دیواری و پانل سقفی موجود می‌باشد استفاده کرد.

این امر سبب می‌شود تا از هدررفتن انرژی و همچنین پایین آوردن دمای داخل کانکس تاثیر گذار ‌باشد، در نتیجه بهترین کارایی و بازده را به دست بیاوریم.

در پرکردن داخلی کانکس سردخانه ای (یخچالی) مانند پر کردن خارجی کانکس ها از ساندویچ پانل های سقفی و دیواری که جنس آن از پی وی سی است ساخته می‌شود که در مقابل رطوبت و همچنین حشرات مقاومت بالایی دارد.

برق مورد نیاز کانکس سرخانه ایی

برای استفاده از این سیستم های برودتی به علت ابعاد قابل توجهی که دارند به مکانی مجزا و وسیع نیاز است تا بتوان به راحتی از آنها جهت نگهداری از مواد غذایی استفاده کرد، انرژی مورد نیاز در این سیستم ها با استفاده از برق سه فاز تامین می گردد.

امکانات کانکس سردخانه
کانکس یخچالی

سردخانه کانکسی (یخچالی)

 

ساختار بدنه کانکس یخچالی از دو قسمت تشکیل شده است :

 1. قسمت اول به اصطلاح قسمت خارجی سقف کانکس می‌باشد، که در مقابل شرایط جوی مقاوم و همچنین مستقیم با فضای خارجی در ارتباط است.
 2. قسمت دوم سقف کانکس های سرد خانه ای (یخچالی) داخل آن است که از فضای داخل کاملا قابل مشاهده است که در زیبایی و نمای داخل سازه تاثیر گذار می باشد.

قسمت بیرونی سقف و بدنه از ورق های گالوانیزه پوشانده شده است که ضخامت ورق گالوانیزه به کار برده شده در آن بستگی به ابعاد و … کانکس دارد.

کانکس سردخانه ایی

کفسازی سردخانه کانکسی

 

برای پوشش کف کانکس های یخچالی از انواع ورق ها می‌توان استفاده کرد ، اما اصولا از ورق پی وی سی و براساس تیپ بندی امکان استفاده از دولایه کف سازی در آن وجود دارد، که میتوان از ورقه های پی وی سی و یا الومینیوم آجدار استفاده کرد همانطور که قبلا گفته شد به دلیل خوب بودن ورق های پی وی سی از نظر عایق و طول عمر بالا از آن استفاده می‌شود.

 

درب سردخانه

 

جنس به کار رفته از نوع آلومینیوم که از رنگ کوره ای تولید شده است و یا استفاده از یو پی وی سی با کیفیت مناسب و متناسب با کانکس ساخته شده مورد نظر استفاده می‌شود.

 

شیشه در کانکس یخچالی

 

انواع متفاوتی در انتخاب و ساخت شیشه های کانکس سردخانه ای وجود دارد در این قسمت مدل از انواع شیشه های موجود و پر کاربرد بازار را برای شما معرفی میکنیم:

 1. استفاده از شیشه به اصطلاح ساده در ضخامت ۴ و یا ۶ میل
 2. استفاده از شیشه به اصطلاح مشجر که در صنعت به این نام معرفی می‌شود با ضخامت ۴ ویا ۶ میل
 3. استفاده از شیشه رفلکس که دارای ضخامتی ۴ ویا ۶ میل
سردخانه کانکسی
کانکس سردخانه دست دوم

اجزا تشکیل دهنده برودت سردخانه کانکسی

 

کندانسور

یکی از اصلی ترین قطعات مورد استفاده در سردخانه ها کندانسور آن می باشد که از قطعات تبریدی به شمار می رود و محل قرار گیری آن در سیستم بعد از کمپرسور و بعد از شیرهای انبساط می باشد. گازهای خروجی از کمپرسور که دارای دمای بالایی هستند در کندانسور تقطیر می شوند. وظیفه ی کندانسور در سردخانه ها دفع حرارت موجود در اواپراتور می باشد.

کمپرسور

کمپرسور در واقع قلب تبریدی در سردخانه ها به شمار می رود و وظیفه ی آن به چرخش در آوردن مبرد در سیکل تبرید می باشد همچنین از وظایف این بخش افزایش فشار گازی است که  ازسمت اواپراتور می آید و برای تقطیر وارد کندانسور می شود. البته قابل ذکر است که کمپرسورهای صنعتی در چندین مدل متفاوت تولید می شوند.

جعبه کنترل الکتریکی

با توجه به این که این سیستم های تبریدی با استفاده از انرژی الکتریکی کار می کنند برای اینکه بتوان بخش های الکتریکی موجود در آنها را کنترل نمود از یک عدد جعبه ی کنترلی در ساختار آنها استفاده شده است که به راحتی می توان بخش های الکتریکی را با استفاده از کلیدهای کنترلی موجود در آن کنترل نمود.

درب ذخیره ساز سرما

برای اینکه دمای داخل سردخانه به بیرون منتقل نگردد مجهز به درب بسیار محکم و با ضخامت قابل توجهی است که دارای عایق کاری نیز است و با بستن آن به هیچ وجه دما به بیرون منتقل نمی گردد و باعث می شود در مصرف انرژی صرفه جویی شود.

پرده پوشش هوای سرد

یک پوشش پرده ای نیز در بالای درب این سردخانه ها وجود دارد که از هدر رفت دمای سرد داخل کانکس جلوگیری می کند.

بخش خنک کننده سقفی

بخش اصلی که در این سردخانه های کانکسی باعث پخش هوای خنک درون آن می باشد، خنک کننده های سقفی در آن هستند که متشکل از فن های ضد رطوبت می باشند. جنس دیواره در این بخش از آلیاژ برنج  می باشد که برای استحکام بیشتر از پوشش آلومینیومی بر روی آن استفاده شده است.

عایق

عایق بندی در این سیستم ها بسیار مقاوم و با استفاده از بهترین عایق های حرارتی صورت می گیرد و به همین دلیل در ساخت بدنه ی آنها از ساندویچ  پنل در کف، سقف ها و دیواره ها استفاده شده است.

عملکرد سردخانه کانکسی

 

سردخانه های کانکسی از بهترین سیستم های تبریدی به شمار می روند که به دلیل ساخته شدن به صورت کانکسی به راحتی می توان در هر محیطی از آنها استفاده کرد. این سردخانه ها برای نگهداری از هر نوع محصول کشاورزی و ماده ی غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. برای استفاده از این سیستم ها بعد از اینکه مواد درون سردخانه قرار گرفت.

 

ژنراتور آن را بروی دمای ثابتی قرار می دهند تا به صورت ناگهانی کم یا زیاد نشود، ژنراتور باعث ارسال هوای سرد به کف سردخانه می شود و با این کار باعث سرد شدن کف آن می گردد، از نکات کلیدی در مورد این سیستم ها این نکته است که با افزایش دمای بیرون نیز دمای داخل سردخانه هیچگونه تغییری نمی کند و ثابت می ماند.

انواع سردخانه کانکسی

 

شرکت ققنوس کانکس سردخانه های بسیار متنوعی را در ظرفیت های متفاوت تولید کرده و دست مشتریان خود را در انتخاب سیستم مورد نظر باز کرده است، در حالت کلی سردخانه های کانکسی این شرکت به صورت زیر صفر و بالای صفر تولید می شوند و مدت و نوع ماده ای که برای نگهداری در این سیستم ها مورد استفاده قرار می گیرد متفاوت می باشد.

ویژگی کانکس سردخانه ققنوس کانکس

 • از مهم ترین ویژگی های این سیستم ها سازگاری آنها با محیط زیست می باشد زیرا هیچ گونه آلودگی ایجاد نمی کنند.
 • شرکت ققنوس کانکس این سیستم ها را به گونه ای طراحی کرده که در تمام شرایط آب و هوایی می توان از آنها استفاده کرد زیرا تغییر دما به هیچ وجه باعث تغییر دمای داخل این سیستم ها نمی شود.
 • از سردخانه های کانکسی ققنوس کانکس به دلیل ساختار کانکسی و اتاقک مانند هم در بیرون از ساختمان می توان استفاده کرد و هم اینکه در داخل ساختمان در یک نقطه ی ثابت آن را نصب و استفاده نمود.
 • برای کارکرد و عملکرد بهتر سیستم در سقف آن از آلومینیوم و یا استیل استفاده شده است تا هم اینکه دوام بالاتری داشته باشد و هم اینکه عایق حرارتی باشد.

صرفه اقتصادی بالا این نوع سرخانه

سردخانه ها از بهترین سیستم های تبریدی هستند که برای نگهداری از مواد غذایی مورد استفاه قرار می گیرند و باعث حفظ کیفیت در آنها به صورت طولانی مدت می شوند، سردخانه های کانکسی به دلیل ساختار منحصر به فردی که دارند و همچنین به دلیل اینکه به صورت متحرک و ثابت تولید می شوند از جمله سیستم های اقتصادی هستند که برای نگهداری از مواد به صورت کوتاه مدت و طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرند.

 

مصرف انرژی در این سیستم ها بسیار پایین می باشد و به دلیل مجهز بودن به عایق حرارتی مناسب از اتلاف دمای داخل سردخانه جلوگیری می شود که این خود باعث کاهش هزینه ها و همچنین صرفه جویی در مصرف انرژی می شود.

قیمت کانکس سردخانه

قیمت کانکس سردخانه به عوامل متعددی بستگی دارد و بسیار متفاوت می باشد. این عوامل شامل ابعاد کانکس سردخانه، تجهیزات داخلی، سیستم‌ های تهویه هوا، محل نصب، شرکت سازنده کانکس، وضعیت دست دوم یا نو بودن کانکس، نوع سردخانه کانکسی (مثلاً مخصوص مواد غذایی یا دارویی)، وضعیت بازار و تقاضا می‌ شوند. برای دقیق ‌ترین اطلاعات در مورد قیمت کانکس سردخانه، می توانید با شرکت‌ تولید و توزیع ققنوس کانکس تماس بگیرید و مشخصات دقیق مورد نیازتان را برای آن‌ ها توضیح دهید، تا بهترین گزینه با مناسب ترین قیمت را برای شما تولید کنند.

خرید کانکس سردخانه

خرید کانکس سردخانه مناسب اهمیت زیادی دارد و لازم است در این مورد بررسی های دقیقی انجام دهید. در ادامه نکات و مراحلی که باید برای خرید کانکس سردخانه در نظر داشته باشید را بررسی می کنیم:

 • تعیین نیازها :برای سفارش کانکس ابتدا باید نیازهای خود را به دقت مشخص کنید. ابعاد کانکس سردخانه، نوع موادی که در آن نگهداری می ‌شود (مثلاً مواد غذایی یا دارویی)، دما و توانایی سردسازی مورد نیاز، تجهیزات داخلی (مثلاً قفسه‌ ها و سیستم‌ های جریان هوا) و موارد مشابه را باید در نظر بگیرید.
 • انتخاب شرکت تامین کننده: خرید کانکس سردخانه از شرکت تولید و توزیع کننده ای که محصولات با کیفیت تولید می کند، اهمیت زیادی دارد. سعی کنید با کانکس سازی معتبر و با سابقه همکاری کنید تا اطمینان حاصل کنید، که کانکس به مطابقت با استانداردها و نیازهای شما تولید و تحویل داده می شود.
 • بررسی اوراق قانونی: مطمئن شوید که تمام اوراق و مجوزهای قانونی مورد نیاز برای نصب و استفاده از کانکس سردخانه در محل مورد نظر شما تهیه شده باشد.
 • قرارداد: قبل از انجام معامله، یک قرارداد معتبر و کامل با شرکت تامین کننده امضا کنید، که شامل جزئیات اقتصادی، شرایط تحویل و گارانتی‌ های مرتبط با کانکس می باشد.
 • نصب و راه اندازی: پس از خرید، کانکس سردخانه باید به محل مورد نظر شما منتقل شده و نصب شود. انتقال، نصب و راه اندازی این نوع کانکس اهمیت زیادی دارد. برای اطمینان از کارکرد صحیح سردخانه کانکسی تست های لازم را حتما انجام دهید.
 • مراقبت و نگهداری: به نگهداری دقیق و تعمیرات منظم سردخانه کانکسی توجه داشته باشید، تا عمر مفید طولانی‌ تری داشته باشد و کارکرد بهینه خود را حفظ کند.

برای خرید کانکس موارد مهم دیگری ممکن است بسته به شرایط محلی و نیازهای خاص شما وجود داشته باشد. بهتر است با مشاوران یا کارشناسان متخصص در این زمینه نیز مشورت کنید، تا بهترین تصمیم را بگیرید.

لازم به ذکر است که ققنوس کانکس در زمینه ساخت کانکس سابقه طولانی دارد و انواع کانکس از جمله کانکس اداری،  کانکس نگهبانی  و بسیاری از موارد دیگر را با بهترین کیفیت تولید می کند. شما می توانید برای دریافت مشاوره با شماره های موجود در وبسایت تماس بگیرید.