کانکس چیست و چه کاربردی دارد؟

کانکس چیست

هر زمانی که نیاز به ساخت و ساز قابل حمل باشد می توان از کانکس استفاده کرد، برای همین منظور هم کانکس می تواند کاربرد های متنوعی داشته باشد. کانکس پلیسی که در گوشه و کنار شهرها می بینید شاید یکی از کاربردهای آنها باشد که با شنیدن کلمه کانکس بلافاصله به ذهنمان خطور می کند. بنابراین، اکثریت مردم بدون شک درک می کنند که کانکس چیست، اما همه از قابلیت ها و اهداف فنی آن آگاهی کامل ندارند. ما سعی می کنیم در این مقاله به این سوالات بپردازیم و به شما یک بررسی کامل و عمیق از این موضوع ارائه دهیم.

کانکس چیست؟

در ابتدا به این سوال که کانکس چیست می پردازیم. مردم همیشه در طول تاریخ به پناهگاهی امن در برابر تأثیرات عناصر نیاز داشته اند. در نتیجه به تدریج شروع به ساختن پناهگاهی برای خود کرد. با این حال، تکامل و توسعه هر چیزی که برای انسان ها به عنوان معماری و ساختار مشخص می شد، زمان زیادی را صرف کرد. در کنار پیشرفت های دیگر علوم در طول قرن گذشته، تجارت ساختمان رشد قابل توجهی را تجربه کرده است. از سوی دیگر، سازه های ساخته شده توسط انسان، به طور غیرقابل حرکتی در زمین ریشه دوانده بودند و قابل جابجایی نبودند. با این حال، “نیاز مشتریان” بار دیگر متخصصان را به فکر ساختن سازه های متحرک برانگیخت.

کانکس یعنی چهتولید و بازاریابی خانه های پیش ساخته به تدریج در نتیجه کار به وجود آمد. کانکس ها یکی از جدیدترین نوع ساختمان های موجود امروزی هستند که می توانند تعداد زیادی از مردم را در خود جای دهند. کانکس ها به دلیل ویژگی های جذاب خود، هر روز کاربردهای جدیدی پیدا می کنند و نقش مهمی در سبک زندگی مدرن جوامع صنعتی ایفا می کنند. شاید بتوان گفت که اتصالات اکنون اهداف مختلفی را در مقیاس ها و مکان های مختلف برآورده می کنند.

کانکس ها انواع مختلفی دارند و می توانید آنها را به صورت دائمی یا چرخ دار پیدا کنید. کانکس چرخدار همان طور که از نامش پیداست را می توان جابجا کرد، در حالی که کانکس دائمی در جای خود باقی می ماند. حرکت به اینجا به معنای ماندن در آنجا است. در عوض، کانکس ثابت نیز می تواند جابه جا شود، و قابلیت حمل یکی از مزایای این ساختمان های کوچک اما فوق العاده کاربردی است.

ویژگی ها و مشخصات فنی کانکس

کانکس ها از آهن ساخته نشده اند. شاید تصور رایج از کانکس یک آهن چهار جداره باشد. با این حال، باید توجه داشت که ظرف با این توصیف مناسب تر است. بررسی مشخصات فنی کانکس کمک کننده خواهد بود.

پوشش بدنه و سقف

طرح های معماری و تکنیک های مختلفی برای ساخت کانکس ها وجود دارد که دو دلیل برای این تنوع وجود دارد. اولین مورد در دسترس بودن طیف وسیعی از امکانات برای انتخاب مواد اولیه است. انواع وسیعی از مواد مانند چوب، پلاستیک، فایبرگلاس، فلز و غیره را می توان برای ساخت کانکس استفاده کرد.

کانکس چه کاربرد هایی دارد؟

شاسی و اسکلت کانکس

کسب وکارهای مختلفی وجود دارند که از کانکس ها برای اهداف مختلف استفاده می کنند، بنابراین منطقی است که کانکس های مختلف با استفاده از تکنیک های مختلف ساخته می شوند. اما ساخت شاسی کف با تیرهای آهنی و اسکلت فلزی که با توجه به تناسب و کیفیت ضخامت ها مورد استفاده قرار می گیرد، عموماً از ویژگی های اکثر تکنیک های کانکس سازی است. علاوه بر این، در حالی که جوش پیوسته برای ایجاد اتصالات بیشتر اوقات استفاده می شود، در صورت لزوم روش های پیچ و مهره نیز مورد توجه قرار می گیرد.

پوشش بدنه و سقف کانکس

بدنه و سقف کانکس ها با مواد مختلفی از جمله ورق های فولادی گالوانیزه، چوب، فایبرگلاس و پانل های پیش ساخته پوشانده شده است که مشتریان کانکس ها می توانند هنگام سفارش از بین آنها انتخاب کنند زیرا هر کدام مزایا و کیفیت های متمایز دارند. علاوه بر این، آنها از نظر قیمت با یکدیگر متفاوت هستند. به طور معمول، ساندویچ پانل برای ساخت پانل های دیواری و سقفی لانه ها استفاده می شود. یکی از مصالح ساختمانی معاصر، ساندویچ پانل ها اغلب در ساخت سازه های پیش ساخته مانند غرفه ها و کیوسک ها استفاده می شود. در دو طرف این صفحات چند لایه، عایق ضد حرارت وجود دارد. این صفحات چند لایه از یک عایق ضد حرارت با یک لایه فلزی (اغلب از گالوانیزه، آلومینیوم و آلومینیوم) در هر دو طرف ساخته شده  اند. ساندویچ پانل دیواری معمولاً برای پوشاندن دیوارهای کانکس استفاده می شود، در حالی که از ساندویچ پانل های سقفی معمولاً برای سقف استفاده می شود.

کانکس چه کاربرد هایی دارد؟

کانکس ها انواع مختلفی دارند که بر اساس کارکردهای مختلف یا مواد اولیه مورد استفاده در ساخت آنها از هم جدا می شوند. به عنوان مثال، کانکس چوبی یا کانکس آهنی، کانکس هایی هستند که دیوارهای خود را به ترتیب با صفحات چوبی یا آهنی می پوشانند. اما به نظر ما، طبقه بندی کانکس ها بر اساس هدف مورد نظر، جایگزین ارجح است. این می تواند به عنوان یک راهنمای مفید برای مشتریان از نظر انتخاب عمل کند و آنها را با درک روشنی از این که از چه رشته ای باید استفاده کنند، ارائه دهد. در اینجا لیستی از انواع کانکس ها و کاربرد های کانکس آورده شده است.

موارد استفاده از کانکس چیست

کانکس فروشگاهی

از کانکس فروشگاهی برای فروش محصولات مانند: روزنامه ها، مواد غذایی و محصولات ویترینی یک مرکز خرید استفاده می شود. این کانکس ها معمولاً در نمایشگاه ها و در مناطق شلوغ استفاده می شوند. کرکره برقی و نورپردازی از ویژگی های این کانکس است.

کانکس نگهبانی

اگرچه کانکس نگهبانی ممکن است دارای پنجره های بزرگ تری نسبت به انواع کانکس های دیگر باشند، اما معمولاً کوچک تر هستند. یک مجموعه توسط این کانکس ها نگهبانی و محافظت می شود.

کانکس خوابگاهی

شکل دیگری از کانکس ها که توسط پرسنل مجتمع به عنوان مکانی برای خواب، استراحت و تعویض مورد استفاده قرار می گیرد، کانکس خوابگاهی است. این کانکس ها دارای اندازه های مختلف است، معمولاً متحرک است و گاهی اوقات دارای امکاناتی مانند سرویس بهداشتی است.

کانکس ویلایی

در حقیقت، کانکس ویلایی یک ویلای از پیش ساخته با امکانات رفاهی متنوع است. مسافران در این کانکس ها در مناطق تفریحی اسکان داده می شوند. در مقایسه با انواع دیگر کانکس ها، کانکس های ویلایی بزرگتر هستند و ممکن است دارای چندین اتاق و همچنین حمام و توالت باشند.

کانکس پزشکی

کلینیک های سیار و مراکز درمانی و بهداشتی کوچک از کاربردهای اصلی کانکس های پزشکی هستند. هلال احمر و پایه های انتقال خون دو مورد از کاربردهای اضافی آن است. امکانات رفاهی در این کانکس ها شامل سرویس بهداشتی، قفسه و کابینت، سیستم گرمایش و تهویه مطبوع است.

کانکس نماز خانه ای

یکی از انواع کانکس هایی که برای اقامه نماز در خیابان های شهر یا بزرگراه های بین شهری مورد استفاده قرار می گیرد، کانکس نمازخانه ای است. این کانکس ها هیچ امکانات رفاهی منحصربفردی ندارند و فقط فضایی را برای نمازگزاران در اختیار مسافران قرار می دهند.

کاربرد های کانکس

موارد استفاده از کانکس

در ادامه موارد استفاده از کانکس را برای شما عزیزان شرح خواهیم داد. ساخت سازه هایی که بر همین اساس حرکت می کنند و کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کنند، اخیراً در نتیجه توسعه اولویت های زیست محیطی و تمرکز جوامع بر حفظ از منابع طبیعی بسیار مورد توجه قرار گرفته است. سازه های پیش ساخته مانند کانکس ها جایگزین ساختمان های معمولی شده اند. زیرا استفاده از این ساختمان های پیش ساخته به عنوان مدل ساخت و ساز، نیاز به انتقال خاک و کندن زمین را در عین تظاهر به پیشبرد کار ساخت و ساز بی نیاز می کند.

استفاده از سازه های پیش ساخته فواید زیادی دارد، اما این مورد خاص از نظر ما نه تنها برای استفاده کننده بلکه برای عموم و نسل های آینده نیز مفید است. با این حال، جدا از نگرانی های زیست محیطی، صرفه جویی در زمان و هزینه را می توان برای خلاصه کردن مهمترین مزایای مورد استفاده از کانکس ها برای افراد حقیقی و حقوقی را داد. دو موضوع وجود دارد که برای همه مهم است. البته عوامل کوچک و عمده دیگری نیز وجود دارد که علاوه بر این مشکلات، استفاده از کانکس را جذاب می کند. موارد استفاده از کانکس در زیر به اختصار مورد بحث قرار گرفته است.

  • سرعت مونتاژ و ساخت (با استفاده از مواد پیش ساخته)
  • ایمن در برابر زلزله (با استفاده از مواد کم چگالی مانند ساندویچ پانل)
  • قابل حمل بودن (ظرفیت مونتاژ و جداسازی اقلام یکی از مزایای کانکس است).
  • جلوگیری از اتلاف انرژی (استفاده از ساندویچ پانل و سایر انواع عایق حرارتی در دیوارهای کانکس)
  • قابلیت ذخیره (تعداد زیادی از اتصالات ممکن است ذخیره شده و در صورت نیاز استفاده شود).
  • امکان سفارش طرح های مختلف برای کاربران مختلف
  • دوستدار محیط زیست

مراحل ساخت کانکس

ساخت کانکس یک فرایند مهم است که برای ایجاد یک واحد مسکونی موقت در موقعیت هایی مانند سازه های ساخت و ساز، نمایشگاه ها، پروژه های بزرگ و حتی خرابه ها استفاده می شود. کانکس ها یک راه حل مناسب برای ساخت سریع و موقت هستند و به دلیل هزینه پایین، سرعت ساخت و قابلیت همراهی با استانداردها و مقررات ساختاری، بسیار محبوب شده اند.

کانکس چیهابتدا برای ساخت کانکس، باید یک محل مناسب برای بنا کردن آن را انتخاب کنید. بسته به نیازها و محدودیت های موجود، می توانید یک زمین خالی را برای نصب کانکس استفاده کنید یا از یک ساختمان موجود مانند یک پارکینگ یا یک زمین فضای باز استفاده کنید.

بعد از انتخاب محل، باید تجهیزات و مواد لازم برای ساخت کانکس را تهیه کنید. این شامل ورق های فلزی، سازه های فلزی، سیستم های آب و فاضلاب، سیستم های برق و دیگر تجهیزات است. برای اینکه از کانکس به درستی ساخته شود و با استانداردهای مقررات ساختمانی سازگار باشد، مهم است که از مواد با کیفیت و تجهیزات مرتبط استفاده کنید.

سپس، باید ساختار اولیه کانکس را بسازید. این شامل نصب ستون ها، بالا بردن ورق های فلزی و انجام سایر عملیات ساخت است. بسته به نیازها، می توانید از ماشین آلات و ابزارهای مختلف مانند جک های بالابر، دستگاه های جوش و دستگاه های برش استفاده کنید.

جمع بندی

ما سعی کردیم در این متن همه چیز در مورد کانکس را به شما ارائه دهیم و اهداف آن ها را توضیح دهیم. ما همچنین خلاصه ای سریع از جزئیات فنی اتصالات و مزایای آن ها را به صورت کامل شرح دادیم. همانطور که متوجه شدید، کانکس ها انواع مختلفی داشتند و به دلیل ویژگی های منحصر به فردشان، از ساختمان های معمولی کاملا متمایز هستند. با این حال، اکثر این ویژگی  های متمایز کانکس ها با استفاده از مواد نوآورانه مانند پانل  های گالوانیزه، که با علم فعلی در حال توسعه هستند، تهیه و تولید می  شوند. قبل از تهیه و خرید کانکس مورد نیاز خود در صورت داشتن هر گونه سوال حتما با متخصصین ققنوس کانکس مشورت نمایید.

Rate this post

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *